PROJECT : Car

Wymiana rozrządu

By napęd rozrządu pracował długo i niezawodnie, przy jego wymianie należy skrupulatnie przestrzegać procedury przewidzianej przez producenta pojazdu. Należy również stosować się do 6 zasad, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek ze strony rozrządu.

Coraz rzadsze stają się już auta z silnikami „bezkolizyjnymi”, to znaczy takimi, w których nawet zupełne zerwanie paska rozrządu spowoduje wyłącznie zatrzymanie się jednostki napędowej. W znakomitej większości samochodów przeskoczenie paska choćby o jeden tylko ząb skutkuje uszkodzeniem zaworów przez tłoki i w konsekwencji oznacza remont głowicy. Gdy tak się zdarzy, pretensje właściciela pojazdu do warsztatu, który regularnie obsługuje auto będą jak najbardziej uzasadnione, gdyż awarii tej można zapobiec przestrzegając kilku prostych zasad. Oto one.

 Regularna wymiana

Doświadczony mechanik interwały wymiany paska rozrządu w popularnych modelach samochodów zapewne jest w stanie podać  nawet obudzony w środku nocy. Problem w tym, że pasek należy wymienić nie tylko po przejechaniu określonej liczby kilometrów, ale także – po upływie określonego czasu. – Samochód wykorzystywany w mieście na trasie dom-praca-dom może mieć naprawdę niewielki przebieg, ale pasek rozrządu jego silnika może być zużyty nawet bardziej niż w identycznym aucie eksploatowanym na długich trasach. Krótkie odcinki pokonywane w ujemnych temperaturach otoczenia, częste cykle rozruchowe czy długie postoje na biegu jałowym – to wszystko czynniki wpływające na szybsze starzenie się włókien paska rozrządu – tłumaczy Tomasz Ochman z firmy SKF.

Informacja o czasie i przebiegu, po jakim należy wymienić pasek znajduje się zawsze w instrukcji obsługi pojazdu oraz w aplikacjach warsztatowych. Doskonałą okazją do skontrolowania czy nie pora już stary pasek zastąpić nowym jest okresowy przegląd samochodu, bo gdy zachodzi taka potrzeba, od razu można umówić klienta na kolejną wizytę.

Czystość układu

Procedura wymiany rozrządu wydaje się prosta – zdemontować wskazane elementy i założyć nowe. Po demontażu zużytych rolek i napinacza obowiązkowo trzeba jednak sprawdzić jeszcze, czy nie ma śladów wycieków oleju lub płynu chłodniczego. Ponieważ zanieczyszczenia takie mogą zmniejszyć żywotność układu rozrządu, nie wystarczy tylko wytrzeć ślady wycieku – źródło wycieku powinno zostać usunięte.

Właściwe części

Nawet w obrębie jednego modelu auta i tego samego silnika mogą występować warianty części zastosowanych w układzie rozrządu. Dlatego, dla bezpieczeństwa, najlepiej wybierać gotowe zestawy lub kompletować zamówienie opierając się na numerze VIN – coraz więcej dystrybutorów części stwarza niezależnym warsztatom taką możliwość, do niedawna zarezerwowaną dla ASO.  – Zamawiając zarówno zestawy, jak i pojedyncze elementy składowe z oferty SKF, można mieć pewność, że nie tylko będą pasować do danego egzemplarza auta, ale w określonych przypadkach, mogą także zawierać pewne udoskonalenia technologiczne wynikające z doświadczeń eksploatacyjnych. Zestawy SKF zawierają także drobne elementy potrzebne do montażu takie jak szpilki, nakrętki czy podkładki, które zgodnie z procedurą również powinny zostać wymienione, by zapewnić długą i niezawodną pracę napędu rozrządu. Takiej dbałości o szczegóły nie spotyka się nawet w ASO – mówi Tomasz Ochman.

Nowa pompa wody

Nie ma powodu, by przy wymianie paska rozrządu nie wymienić także pompy wody, gdy ta jest nim napędzana. Są za to przynajmniej dwa istotne argumenty, by przekonać do tego klienta warsztatu. Po pierwsze, gdy napęd rozrządu jest zdemontowany, dostęp do pompy jest swobodny i koszt jej wymiany to po prostu koszt części, a więc stosunkowo niewielki. W innej sytuacji wymiana pompy wody będzie oznaczała także wymianę paska rozrządu, ponieważ raz zdjęty pasek nie może być wykorzystany ponownie. Po drugie, sprawna pompa wody to o wiele mniejsze ryzyko przegrzania silnika, kończącego się często jeszcze kosztowniejszym remontem niż w przypadku zerwanego paska. Zatem – dla bezpieczeństwa klienta, razem z paskiem rozrządu zawsze wymieniamy także pompę wody.

Umiejętny montaż

Napęd rozrządu można porównać do mechanicznego zegarka – tolerancja dla błędów jest niewielka, liczą się niuanse. – Pasek ma ogromną wytrzymałość, ale tylko, gdy jest prawidłowo eksploatowany. Jeśli w czasie montażu zostanie zbytnio wygięty lub co gorsza, załamany, jego struktura zostanie niebezpiecznie osłabiona, co może skutkować zerwaniem przed osiągnięciem terminu bądź przebiegu następnej wymiany – przestrzega Tomasz Ochman. Także wszystkie inne elementy powinny zostać zamontowane zgodnie z instrukcją producenta części i dokręcone określonym momentem przy użyciu klucza dynamometrycznego. Absolutną podstawą jest też korzystanie z odpowiednich blokad, które zapobiegają zmianie wzajemnej pozycji wałków rozrządu i wału korbowego.

Ważna osłona

W porównaniu ze stopniem skomplikowania układu, jego osłona wydaje się szczytem prostoty. Niemniej jej właściwe zamontowanie, tzn. tak, by była szczelna, jest bardzo ważne. Pozwala uniknąć ryzyka przedostania się do napędu rozrządu ciał obcych, które mogłoby spowodować jego uszkodzenie. Mogą być to zarówno drobne kamyki (zwłaszcza, gdy dany model nie ma dolnej osłony komory silnika), jak i resztki zerwanego paska osprzętu, (jego awaria z „uciążliwej” zamienia się wówczas w „poważną”). Jeśli osłona jest uszkodzona, należy ją oczywiście wymienić na nową.

Właściciele samochodów cenią sobie poczucie bezpieczeństwa, które płynie ze świadomości, że warsztat zadbał kompleksowo o ich auto. Przestrzeganie powyższych sześciu zasad to dbanie o samochód klienta w praktyce.

źródło: https://warsztatowiec.info/zasady-wymiany-paska-rozrzadu/

Nie zwlekaj ! Umów się na naprawę w PROJECT : CAR w Swarzędzu

Pozostałe usługi